1. All the participating teams must report to the Cricket Marquee on arrival by 9.00 a.m. Brief the rules & regulations of the matches and START the games at 9.30 a.m.
2. Each team has 7 players and play 5 overs per inning. Each team play 3 games in the first Round Robin League.
3. Each ground will have a Match Referee, Scorers(1 from each team) and Two Umpires.
4. Each team has to provide 2 Match balls.


FOC 2014 - Draw


Group A

Ground 1
  • A1 - Maris Stella
  • A2 - St. Aloysius
  • A3 - Kingswood
  • A4 - Zahira

Group B

Ground 2
  • B1 - Ananda
  • B2 - Richmond
  • B3 - Dharmaraja
  • B4 - Royal

Group C

Ground 3
  • C1 - Thurstan
  • C2 - Issipathana
  • C3 - Nalanda
  • C4 - Mahinda

Group D

Ground 4
  • D1 - Trinity
  • D2 - De Mazenod
  • D3 - Holy Cross
  • D4 - Joseph Vaz

Group E

Ground 5
  • E1 - Wesley
  • E2 - St. Peters
  • E3 - St. Benedicts
  • E4 - Dharmashoka

Group F

Ground 6
  • F1 - Mahanama
  • F2 - D S Senanayake
  • F3 - St. Josephs
  • F4 - Rahula

Group G

Ground 7
  • G1 - St. Anthonys
  • G2 - St. Thomas
  • G3 - St. Michaels
  • G4 - St. Sebastians

Schedule, Draw and Rules for the FOC - 2014


Group A

Ground 1
  • A1 vs A2
  • A3 vs A4
  • A1 vs A3
  • A2 vs A4
  • A1 vs A4
  • A2 vs A3

Group B

Ground 2
  • B1 vs B2
  • B3 vs B4
  • B1 vs B3
  • B2 vs B4
  • B1 vs B4
  • B2 vs B3

Group C

Ground 3
  • C1 vs C2
  • C3 vs C4
  • C1 vs C3
  • C2 vs C4
  • C1 vs C4
  • C2 vs C3

Group D

Ground 4
  • D1 vs D2
  • D3 vs D4
  • D1 vs D3
  • D2 vs D4
  • D1 vs D4
  • D2 vs D3

Group E

Ground 5
  • E1 vs E2
  • E3 vs E4
  • E1 vs E3
  • E2 vs E4
  • E1 vs E4
  • E2 vs E3

Group F

Ground 6
  • F1 vs F2
  • F3 vs F4
  • F1 vs F3
  • F2 vs F4
  • F1 vs F4
  • F2 vs F3

Group G

Ground 7
  • G1 vs G2
  • G3 vs G4
  • G1 vs G3
  • G2 vs G4
  • G1 vs G4
  • G2 vs G3

14.00 - 15.00 LUNCH BREAK AND THE OPENING CEREMONY OF FOC - 2014
- Pick the No. 1 of each group and the ONE best No. 2 in all the groups for the Quarter-Finals for the FOC Main Championship.
- Pick the remaining No. 2 of each group for the Quarter-Finals for the Plate Tournament.
8 Teams for the FOC Main Championship - CUP QF 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.
6 Teams for the Plate Tournament - PLATE QF 1, 2, 3, 4, 5, 6

FOC - Championship - Quarter Finals


Ground 1

QF (M)1

  • QF 1 vs 8

Ground 2

QF (M)2

  • QF 2 vs 7

Ground 3

QF (M)3

  • QF 3 vs 6

Ground 4

QF (M)4

  • QF 4 vs 5

Plate Tournament- Quarter Finals


Ground 5

PQF (M)1

  • PQF 1 vs 2

Ground 6

PQF (M)2

  • 2 vs 4

Ground 7

PQF (M)3

  • 5 vs 6
-Runner up group 7 will replace best runrate team
- PSF.4 will be best loser in the CUP QF.


FOC - Championship - Semi Finals


Ground 1

CSF (M)1

  • CSF 1 vs 4

Ground 2

CSF (M)2

  • CSF 2 vs 3

Plate - Semi Finals


Ground 3

PSF (M)1

  • PSF 2 vs 3

Ground 4

PSF (M)2

  • PSF 1 vs 4

Championship & Plate Finals


Time

Time

  • 17.00 - 18.00

Ground 2

Plate

  • PF 1 vs 2
Our proud sponsors